Letenky do Amsterdamu

Poznejte Amsterdam

Někdy se o něm mluví jako o vlku v beránčím rouše. O dvou stranách zlaté mince. Amsterdam. Seznamte se s láskou i neřestí. Jen tak poznáte jedno z nejkrásnějších a nejautentičtějších měst Evropy. Je to magnet, který láká nejen k zábavě a poznání. Do nizozemské metropole již dlouhá staletí přijíždějí lidé z nejrůznějších koutů světa hledat své štěstí. Ač architekturou velmi tradiční, životem svých obyvatel multikulturní. Ve městě jich je zhruba 800 tisíc, kteří se hlásí k 177 různým národnostem.

Jak strávit čas v Amsterdamu

Amsterdam - letecký pohled na město s basilikou sv. Mikuláše

Mosty a grachty. Na kole i na lodi

Amsterdam – to jsou kanály. A mosty nad řekou Amstel. Když ho chcete poznat, musíte ho vidět z vodní hladiny. V okolí grachtů se dochovalo mnoho budov z 16. a 17. století. Z doby, kdy město prožívalo zlaté období, a lidé stavěli kultivovaná sídla se zdobnými detaily. Jejich osobitost se odrážela především v domovních štítech. Až budete domy na kanálech míjet a budete k nim vzhlížet vzhůru, všimněte si, že některé štíty jsou nakloněné do kanálů. Nebojte se. Nepadají. Jde o stavební techniku, která umožňovala do podkrovních skladů vytáhnout z lodí náklad tak, aby neponičil fasádu domu. 

Skvostnou architekturu najdete ale i mimo hlavní kanály. Třeba dva původem gotické farní kostely, a to Starý kostel ze 14. století a Nový kostel. Právě tady, v kostele Nieuwe Kerk, probíhaly i korunovace nizozemských králů. 

Za architektonický top Amsterdamu se považuje Královský palác (Koninklijk Paleis) ze 17. století, na okraji náměstí Dam. Postaven byl v době zlatého věku Holandska jako radnice. A protože město je postaveno na bývalých blatech, stojí tento palác na téměř 14 tisících dřevěných pilotech.

Na seznamu UNESCO jsou nejen grachty, ale i Obranná linie Amsterdamu. Jde o prstenec opevnění o délce 135 km s více než čtyřicítkou pevností.

K metropoli na grachtech patří i muzea světoznámých malířů. Rembrandt, Vincent van Gogh nebo moderní škola. 

Pro ty, koho neláká umění, tu jsou expozice námořní a vědy. Za vidění určitě stojí i Židovské historické muzeum, muzeum diamantů nebo sexu. Největší v celém Nizozemsku je ale Rijksmuseum. Najdete tu nejen pohled do národních dějin, ale i výtvarné skvosty světoznámých umělců. Jeden z nejúžasnějších kulturních zážitků prožijete, pokud navštívíte koncertní sál Concertgebouw z konce 19. století.

Nesmíte vynechat ani dům Anny Frankové. Muzeum věnované židovské dívce, která se se svou rodinou schovávala v zadní části budovy před nacisty. Místo, které se stalo symbolem fašistické nenávisti a diskriminace.

Amsterdam - pohled na nábřeží s barevnými domy a loděmi, s vodním kanálem a záhony tulipánů v popředí

Pořád málo? Pak se vydejte na plovoucí květinový trh. Nizozemská specialita s tou nejtradičnější květinou – tulipánem. Nebo poznejte Waterlooplein. Náměstí, které bylo založeno v roce 1882 díky dvěma zasypaným grachtům v židovské čtvrti. Dnes tu stojí multimediální show Holand Experience, která turistům představí celou zemi. V její těsné blízkosti je další magnet – jeden z nejrozsáhlejších trhů ve městě. Koupit se tu dá v podstatě cokoli. Od nového oblečení z Bali až po starožitnosti.

Kdo ale nebyl ve čtvrti červených luceren, nebyl v Amsterdamu. Projděte se a užívejte dráždivé atmosféry. Red Light District je prostě nedílnou součástí města a místní ho berou za své. Přesto je tu nejvíc bezpečnostních kamer a policistů z celého města. Právě tady je i největší koncentrace coffee shopů. Ve většině z nich se neprodává alkohol. Jen marihuana a výrobky z ní. Koláčky, nápoje nebo dorty. V Nizozemí je marihuana legální, ovšem jsou různá omezení, která se musí respektovat.

Počasí v Amsterdamu

  • Jaro 9 °C
  • Léto 16 °C
  • Podzim 10 °C
  • Zima 3 °C

Historie

Historie Amsterdamu se datuje až do období tisíc let našeho letopočtu. Tehdy místní zemědělci začali bažinatou oblast zvanou Aemestelle odvodňovat kanály. Nízká hladina vody se udržovala pomocí přehrad. Jedna z nich byla vybudována i v ústí řeky Amstel – na místě dnešního města. Dam - v překladu přehrada – a je to Amsterdam. Na vzniklých ostrůvcích se začalo nejprve hospodařit, později i stavět. Aby stavby byly pevné, používaly se k jejich stabilizaci dřevěné kůly zaražené do podloží.  

Zlatý věk prožíval Amsterdam v 16. a 17. století, kdy Nizozemci kolonizovali Indonésii a začali vydělávat na obchodu s exotickým kořením. Postupně ovládli obchod i na východ od Mysu dobré naděje. V polovině 18. století byl Amsterdam považován za světové finanční impérium. Později ale začala jeho moc upadat. Po 2. světové válce se Amsterdam potýkal s velkými sociálními problémy. Zlom nastal až v polovině 80. let, kdy se opět stalo poklidným a vyhledávaným městem.

Jídlo a pití

Bochníky holandského sýra vyskládané na dřevěných policích v tradičním holandském obchodě

Smažené kuličky, sýry, majonéza a pivo

Co si dát k jídlu? Sýry, uzeniny, smažené ryby, masové kuličky, bramborové krokety a hranolky. To vše s majonézou. Zní to jako kalorická bomba, ale pod přílivem zážitků a užívání si nizozemské metropole rozhodně neztloustnete. Pokud přece jen váháte, pak ochutnejte ryby (třeba oblíbený platýz s dušenou zeleninou), chřest se šunkou nebo palačinky polité tradičním sirupem Stroop. A pokud chcete jídlo nejen jíst, ale i si ho užít zrakem, pak se vydejte na sýrové trhy. Stojí to za to. Prodej pecnů nizozemských specialit Gouda a Eidam a koncentrace krojů trhovců nemá ve světě konkurenci.

Je libo nápoj? Pak určitě holandské kakao. Začátkem 19. století byl právě tady vyroben první kakaový prášek. Nizozemský chemik Van Houten totiž objevil způsob, jak oddělit kakaové máslo od čokoládové hmoty. Nebo dáte přednost pivu? Ačkoli nadnárodní gigant Heineken už pivo v Amsterdamu nevaří, pořád je jeho symbolem. Je tu ale i řada dalších skvělých pivovarů. Třeba Brouwerij De Prael, restaurační De Bekeerde Suster nebo Brouwerij´t Ij.