Letenky do Reykjavíku

Poznejte Reykjavík

Mystické a přesto neuvěřitelně přátelské. Hned. Žádné postupně. Během sekundy máte jasno. Město na severu buď budete milovat navždy, nebo ne. O žádném zástupci druhé skupiny se ale neví. Na Island se nejezdí poznat Reykjavík. Jezdí se za celým ostrovem, za svébytnou a nezkrotnou přírodou. Přesto – nezastavit se alespoň na pár dní v hlavním městě by byla škoda. Z mezinárodního letiště v Keflavíku je to jen padesát kilometrů – zhruba tři čtvrtě hodiny autem.

Jak strávit čas v Reykjavíku

Polární záře nad Reykjavíkem

Zákony s ozvěnou, duch i prezidenti

A když už Reykjavík, tak: Parlament, vila Hefdi, Perlan, katedrála nebo starý přístav. Ale po pořádku. Islandský parlament - Althing - je pojem. Spolu s faerským systémem je považován za nejstarší parlamentní demokracii na světě. První shromáždění lidu (putovaly sem rodiny z celého ostrova) se sešlo už v roce 930 na pláni Thingvelir. Jen pár kilometrů od dnešního Reykjavíku. V místech, kde se od sebe oddělují dvě tektonické desky – severoamerická a evropská. Tehdy prý bylo pod mrakem a mrholilo. Přesto shromáždění trvalo několik dnů. Náčelníci vesnic schválené zákony a rozhodnutí soudu vyvolávali do skalní stěny. Díky ozvěně se jejich znění rozléhalo po celé pláni. Dnes už se parlament pod širým nebem neschází. Sídlí v kamenné budově z roku 1881 v centru Reykjavíku. Sídlo prezidenta tu ale nehledejte. Jeho rezidence je mimo město. Stačí půlhodinka chůze a od Parlamentu se dostanete k vile Hefdi. Na první pohled zcela nenápadná bílá stavba z roku 1909 má hned dva světové unikáty. V říjnu 1986 se tu setkali prezidenti USA a tehdejšího Sovětského svazu - Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Jednali o konci studené války. Jejich podpisy tu můžete vidět dodnes. Je tu i interaktivní stěna, která podle vašeho výrazu tváře vybere politika, kterému se nejvíc podobáte. 

Reykjavík - pohled na tradiční dřevěný kostel na břehu zálivu, v pozadí s kostelem Hallgrímskirkja

To ale není to hlavní, proč tuhle vilu Islanďané ochraňují. Prý tu straší duch ženy, která se zasebevraždila z nešťastné lásky. Její duch je natolik hlučný, že se z rezidence postupně odstěhovali všichni nájemníci. Od islandských významných umělců až po britského konzula. Vilu odkoupila islandská vláda a parlament dokonce neobvyklým jevům v budově věnoval jedno zasedání. Závěrečný verdikt zněl: „Nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit, že ve vile Hefdi straší“. Perlan, na kopci Öskjuhlíð, chrání několik rezervoárů horké vody. Z ochozu kolem prosklené kopule je však nádherný výhled na město. V netypické budově je šest panoramatických teleskopů, restaurace a muzeum. Novodobou dominantou Reykjavíku je, díky své výšce 74,5 metrů, katedrála Hallgrímskirkja. Začala se stavět v roce 1945, ale teprve v roce 1986 byla postavena. Stojí na vyvýšenině nad starým městem a i díky tomu ji námořníci mohou vidět i mnoho kilometrů před tím, než doplují do přístavu. Ke katedrále vede částečně pěší zóna. Turista si nevšimne, ale místní vědí. Nenápadný, kamenný dům na hlavní třídě Reykjavíku je vazební věznice. Žádné mříže v oknech, žádný ostnatý drát. Když zazvoníte na zvonek, přijde otevřít místní hlídač. Je tu jen pár kamer. To vše hned proti rušné kavárně. A proč také ne? OECD označilo Island za nejbezpečnější zemi světa.

Reykjavík - geotermální lázně Modrá laguna

Za zábavou, velrybami i do lázní

Starý přístav už dnes slouží jen rybářským a turistickým lodím. Právě odsud se můžete vydat na výlet za velrybami nebo papuchálky. Chcete se vydat i do méně probádaných míst? Zkuste třeba golfové hřiště nedaleko slavného majáku Grota. V jeho okolí je bezpočet sušáků na tresky. Anebo se vydejte na místní geotermální pláž Nauthólsvík. Právě tady se můžete koupat v Atlantickém oceánu jen několik kilometrů pod severním polárním kruhem. Přesto tu je teplota vody kolem 19 stupňů Celsia, u vřídel se blíží k 35. Je to pořád studené? Tak se cestou na letiště zastavte v Modré Laguně. Tady už vám zima nebude. Ve světově proslulých geotermálních lázních můžete relaxovat ve vodě o teplotě 37 až 40 stupňů Celsia. V Laguně je 9 miliónů litrů vody a zcela se vymění za každých 40 hodin. Plavat se tu ale nesmí. Tady se jen odpočívá. Nejhlubší místo tu má 1,4 metrů.

Počasí v Reykjavíku

  • Jaro 3 °C
  • Léto 10 °C
  • Podzim 4 °C
  • Zima 0 °C

Historie

Osada v místech dnešního hlavního města tu vznikla už v roce 874. Vikingové ji pojmenovali Reykjavík – kouřová zátoka. Z podzemí tu totiž dodnes vychází kouř a pára z geotermálních pramenů. Ještě koncem 18. století tu žilo jen 167 obyvatel, teď jich je přes 130 tisíc. V celé aglomeraci ještě víc. 

Jídlo a pití

Reykjavík - pohled na restaurace a hospůdky ve starém přístavu

Přístavní strava i banány ze skleníku

Máte po náročném dni hlad? Vyzkoušejte místní, nenápadné hospůdky ve starém přístavu. O žádný luxus nejde, často se tu jí i na plastových táccích. Ale je to patrně jediné místo v Evropě, kde se bohužel dá ochutnat i maso velryby nebo papuchálků. Místní specialitou je i hustý jogurt Skyr, placky z místních malých, sladkých brambor, nebo třeba vyhlášená - jen větrem sušená - treska. Tu si lze také koupit, stejně jako jogurt a placky, téměř v každém supermarketu. Pokud chcete vyzkoušet něco zvláštního, i když zrovna ne příliš typického, pak ochutnejte místní banány. Pěstují se ve sklenících, které jsou vytápěné horkou vodou. 

Na Islandu je částečná prohibice a tak se před obchody s alkoholem stojí dlouhé fronty. Koupíte tu ale téměř všechny světové bestsellery. Pokud ale chcete ochutnat místní pivo, pak zkuste značku Viking nebo Geysir.